Zwierzak w nowym domu

Jeżeli zaadoptowałeś zwierzaka ze schroniska, pamiętaj że:

1. Po przyjeździe do nowego domu pozwól zwierzakowi zapoznać się spokojnie z nowym miejscem – obejdź z nim dom czy posesję, pozwól obwąchać teren. Następnie pokaż mu jego legowisko, zachęć do położenia się tam. Legowisko powinno być usytuowane w spokojnym kącie, gdzieś, gdzie pies nie będzie zbytnio niepokojony przez domowników czy inne zwierzęta. Nie należy niepokoić psa w jego legowisku – w razie potrzeby raczej przywoływać psa zachęcająco do siebie.

2. Jeśli adoptowałeś psa, mając już jednego w domu, niech do ich spotkania dojdzie poza domem lub terenem posesji (oba psy muszą być  na smyczy – poproś więc o pomoc drugą osobę). Do domu lub na posesję wprowadź najpierw nowego psa, a dopiero po jego zapoznaniu się z terenem – drugiego. W mieszkaniu kontroluj sytuację; nie ingeruj, jeśli jedno ze zwierząt próbuje dominować wobec swojego towarzysza (o ile oczywiście nie dochodzi do rozlewu krwi), bowiem zwierzęta muszą miedzy sobą ustalić hierarchię - któreś z nich musi się podporządkować, zgodnie z prawami stada.

3. Nie wolno Ci zamieniać legowiska dotychczasowego rezydenta oraz nie faworyzuj też wyraźnie nowego zwierzaka, bo twój „stary” pupil uzna nowego towarzysza za intruza i wroga. Jedzenie podawaj zwierzętom oddzielnie i ostrożnie, aby uniemożliwić im walkę na tym tle.

4. Powstrzymuj się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli zwierzak jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie podnoś głosu oraz oczywiście nie karć. Daj mu czas na nabranie do ciebie zaufania. Pamiętaj, że różne sytuacje mogą wywołać u psa lęk i reakcję obronną!

5. Zabezpiecz balkony i okna by zwierze nie uległo wypadkowi; schowaj przedmioty, które zwierzak może niechcący zniszczyć lub zrobić sobie krzywdę.

6. Nie powierzaj opieki nad psem nastolatkowi, dopóki nie nastąpiło miedzy nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia. Małe dziecko może przebywać ze zwierzakiem tylko w obecności osoby dorosłej.

7. Początkowo wychodź z nim często na spacery, by wykształcić w nim załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz (psy przebywające długo w schronisku w ciasnych kojcach lub na łańcuchach mogą się oduczyć czystości – na nauczenie jej od nowa trzeba poświęcić kilka tygodni, wyprowadzając psa jak najczęściej, a w szczególności po każdym posiłku, po i przed snem).

8. Koniecznie wyposaż swojego zwierzaka w adresówkę, bądź na obroży napisz jego adres oraz telefon.

9. Nie należy spuszczać go ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy. Na spacerach nie spuszczaj oka z psa – obserwuj jego reakcje i utrzymuj z nim kontakt.

10. Nie dopuszczaj do beztroskiej konfrontacji z innymi zwierzętami, zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.

11. Pies może bać się burzy , czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer.

12. Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj zwierzaka powoli. np. jazda samochodem,  żywienie nową karmą (zwierzę po nagłej zmianie diety - ze schroniskowej na domową - może dostać biegunki, dlatego najlepiej przyzwyczajać go do nowego rodzaju karmy powoli, na początku mieszając różne rodzaje jedzenia).

13. Podczas jedzenia nie podchodź zbyt blisko psiej miski, bo nie ma pewności, jak pies na to zareaguje - psy, które w schronisku przebywają w boksie bronią swojego pokarmu, dlatego twój nowy domownik może to uznać za normalne zachowanie. Na tresurę przyjdzie czas.

14. Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia zwierzaka /smakołyk/, aby zwierzak wiedział, czego od niego oczekujesz i jakie zachowania uważasz za pożądane.

15. Szczenięciu zapewnij różne specjalne akcesoria do gryzienia, bowiem w czasie wzrostu i zmiany uzębienia może niszczyć twoje rzeczy.

16. Jeśli zagubiłeś zwierzaka, koniecznie zgłoś tę informację schronisku oraz rozwieś wokół miejsca zdarzenia oraz w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania ulotki o zagubieniu z dokładnym opisem zwierzęcia i kontaktem do Ciebie. Sprawdź telefonicznie w przychodniach weterynaryjnych oraz w okolicznych schroniskach czy podobne zwierze w tym czasie nie zostało znalezione. Możesz również skorzystać z nieodpłatnego ogłoszenia w Super Ekspressie lub Gazecie Wyborczej. Oglądaj także programy telewizyjne WOT, bowiem prezentowane są tam zwierzęta znalezione przez ludzi bądź schroniska.