Zerwijmy Łańcuchy 2013

  • Posted on: 27 November 2013
  • By: Operator
Zerwijmy Łańcuchy

Akcja "Zerwijmy Łańcuchy" jest przeprowadzana od kilku lat w wielu miastach Polski. Sam pomysł zrodził się w redakcji miesięcznika "Mój Pies" w roku 2007. W ramach akcji raz w roku organizowane są happeningi, podczas których uczestnicy przypinają się łańcuchami do bud ustawionych w większych miastach.

Głównym celem akcji jest propagowanie odpowiedniego traktowania psów i uświadamianie, dlaczego trzymanie ich na łańcuchach jest zabronione. Aby rzeczywiście zrozumieć, jak czuje się zwierzę, które całe życie spędza na uwięzi, trzeba osobiście poczuć ciężar łańcucha na własnej szyi. Dzięki tym happeningom mamy taką możliwość. 

Zachęcamy do edukacji w szkołach - na stronie akcji (http://www.zerwijmylancuchy.pl/) zamieszczone zostały przydatne materiały, które można wykorzystać podczas lekcji. 

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w tej akcji społecznościowej, rozszerza się także lista miast, w których jest ona organizowana - w tym roku było ich 58. 

Partnerem tegorocznej edycji Zrywamy Łańcuchy na Placu Zamkowym w Warszawie, która odbyła się 15 września 2013r. było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, a reprezentował  go nasz Oddział w Sochaczewie. Przybyło jak zwykle wiele osób popierających akcję i chcących ja wesprzeć, za co serdecznie dziękujemy. Sochaczewski Oddział TOZ ma nadzieję, że w 2014 roku wpiszemy się w akcję na głównym Rynku naszego miasta. Spotkamy się i założymy łańcuchy, aby symbolicznie powiedzieć NIE dręczeniu  naszych braci mniejszych. 

ZERWIJMY  ŁAŃCUCHY...

Nie odwracajcie głowy, gdy widzicie psa na łańcuchu!
Tysiące psów w Polsce spędzają swe życie na krótkiej uwięzi z powodu upału i mrozu, deszczu i śniegu, a także wiatru.
Trzeba to zmienić!
Trzymanie psa stale na uwięzi jest niezgodne z prawem, niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi:

Niezgodne z prawem
Według nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt obowiązującej od 1 stycznia 2012r. trzymanie zwierząt innych niż gospodarskie na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu” jest znęcaniem się, a znęcanie jest karalne. Poza tym Ustawa wskazuje, że "długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry".

Niehumanitarne 
Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa podobnie jak człowiek. Przy tym jest uwiązany, nie może więc uciec przed tym, co go przeraża. Łańcuch jest ciężki, odkształca kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza, jeśli jest założony bezpośredni na nią. Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają im chodzenie. Poza tym psy dotykają te same, spowodowane brakiem ruchu schorzenia, co ludzi.

Niebezpieczne dla ludzi 
Pies uwiązany często od szczeniaka nie poznał świata, boi się więc wszystkiego, a w efekcie reaguje agresywnie. Co często oznacza, że ze strachu gryzie – nawet właścicieli.

CO  ROBIĆ, GDY WIDZISZ PSA NA ŁAŃCUCHU

- przyjrzyj się, czy ma miskę z wodą, szczelną budę, a nie np. metalową beczkę, w której zimą zamarznie, a latem się poparzy! 
- czy ma budę z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem nie krótszym niż 3 metry
- czy nie jest wychudzony, czy nie ma skołtunionej sierści albo wyłysień na całym ciele
- zorientuj się, czy nie  wygląda na chorego, czy nie stoi w błocie lub własnych odchodach
- jeśli przebywa w boksie, sprawdź, czy może się w nim swobodnie poruszać i czy klatka nie utrudnia mu zachowanie naturalnej pozycji
- jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom Policję lub władze samorządu (Burmistrza, Wójta).

I TY MOŻESZ POMÓC POPRAWIĆ LOS PSÓW ŁAŃCUCHOWYCH!

Powiedz o tym co przeczytałeś krewnym, znajomym lub sąsiadom, a także wszystkim tym, którzy trzymają psa na łańcuchu.
Nauczyciele, pedagodzy – przeprowadzajcie lekcje na temat prawidłowej opieki nad psem.
Katecheci - poproście księdza swojej parafii, aby podczas kazania poruszył problem znęcania się nad zwierzętami w kontekście przykazania "nie zabijaj" lub dnia św. Franciszka.
Bierz czynny udział, pomóż w organizacji  kolejnych akcji ZRYWAMY ŁAŃCUCHY.